kinder

نقش «ويتامين A» و مکمل «روی» در کاهش اسهال کودکان

 

يک متخصص نوزادان با بيان اينکه عدم تغذيه با شير مادر، سن پايين و سوء تغذيه و عدم دريافت ريزمغذي‌ها از عوامل خطر و تشديد کننده ابتلا به اسهال در کودکان است، گفت: استفاده از يک رژيم غذايي سالم حاوي دوغ و ماست‌هاي پروبيوتيک، چاي کمرنگ، سيب زميني و هويج پخته و آب گوشت در درمان اين بيماري توصيه مي شود.

 

دکتر وحيد قبادي دانا ، داراي بورد تخصصي از دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا – منطقه علوم پزشکي تهران با بيان اين که مهمترين عواملي که باعث ابتلاي کودکان به بيماري هاي اسهالي مي شود، آلودگي محيط و افزايش مواجهه آنها با عوامل بيماري‌زاست، اظهار داشت: شايعترين علت بيماري‌زايي اسهال در کودکان، ويروس‌ها هستند که ويروس «روتاويروس» عامل 35 درصدي اسهال حاد آبکي در کودکان است البته باکتري‌ها و ساير ميکروب ها مثل آميب و انگل ها هم از ديگر عوامل ايجاد اسهال عفوني هستند.

وي با اشاره به نقش تغذيه در ابتلا يا پيشگيري از بروز اسهال در کودکان گفت: سوء تغذيه باعث افزايش چند برابري اسهال و مرگ و مير ناشي از اين بيماري در کودکان است که در اين ميان خطر سوء تغذيه ريزمغذي ها و ويتامين ها و مواد معدني از جمله ويتامين A و روي در بروز اسهال به مراتب بيشتر از ساير مواد غذايي است. در بيماران مبتلا به اسهال استفاده از «روی» به مدت 14 تا10 روز باعث کاهش دوره بيماري و نيز کاهش شدت اسهال مي شود. همچنين ميزان مرگ و مير ناشي از اسهال را نيز کاهش مي دهد.

دکتر قبادي با اشاره به نقش ريز مغذي ها در درمان اين بيماري گفت: مصرف ويتامين A دفعات ابتلا به اسهال را در کودکان کاهش مي دهد و موجب کاهش مدت دوره يک بيماري اسهال در فرد مي شود. مطالعات انجام شده نشان مي دهد که استفاده از ويتامين A تا 34 درصد در کاهش ميزان مرگ و مير ناشي از اسهال موثر است.

اين متخصص نوزادان سن پائين کودکان و فقدان تغذيه انحصاري با شير مادر در کودکان زير 2 سال و استفاده از شير خشک در اين افراد را از جمله عوامل خطر ابتلا به اسهال در نوزادان عنوان کرد و گفت: شيرخواراني که در مدت حداقل شش ماه اول زندگيشان فقط با شير مادر تغذيه شده اند نسبت به شيرخشک خواران يا شيرخواراني که علاوه بر شير مادر از شير خشک هم استفاده کرده اند در معرض خطر کمتري قرار دارند.

دکتر قبادي ادامه داد: در حال حاضر حتي در برخي کشورهاي پيشرفته، 18 درصد مرگ و مير در نوزادان به علت اسهال اتفاق مي افتد. اما مرگ ومير ناشي از اسهال به دليل بهبود و ارتقاء پروتکل هاي درماني و نيز بهبود وضعيت تغذيه شيرخواران در دوره بيماري کاهش يافته است.

اين متخصص نوزادان در رابطه با ضرورت توجه در کودکان مبتلا به اسهال گفت: شيرخواران زير شش ماه، کودکان دچار بيماري‌هاي مزمن، کودکان تب دار با دماي بالاي 39 درجه بدن، آنهايي که دچار اسهال خوني شده اند و يا کساني که علاوه بر اسهال داراي استفراغ پايدار هستند و يا کودکاني که چنان اسهال شديدي دارند که موجب کاهش دفع ادرار، چشم هاي گود افتاده و کاهش سطح هوشياري در آنها شده است، بيش از سايرين نياز به توجه دارند؛ چرا که کاهش ميزان آب بدن آنها مي تواند بسرعت موجب عواقب وخيمي شود بنابراين در اين شرايط مي بايست هر چه سريعتر از پزشکان کمک گرفت.

وي مهمترين اصل در درمان اسهال کودکان را جايگزيني مايعات مناسب بصورت خوراکي دانست و گفت: در صورتي که براي جايگزيني مايعات نياز به سرم تراپي وريدي باشد بايد هرچه سريعتر پس از جبران اوليه تغذيه شروع شود. انتخاب رژيم تغذيه براي اين کودکان از اهميت ويژه اي برخوردار است. مايعاتي مانند نوشابه، آب ميوه صنعتي، چاي پررنگ براي درمان دهيدراتاسيون و کم آبي مناسب نيستند.

دکتر قبادي در تشريح رژيم تغذيه در اين کودکان اظهار داشت: مصرف غذاهاي چرب يا حاوي قندهاي ساده مانند شربت‌ها و نوشابه ها در اين رژيم جايي ندارند. در مقابل رژيم غذايي مناسب براي بيماران اسهالي، دوغ بدون گاز مخصوصاً دوغ هاي پروبيوتيک، چاي کم رنگ کم شيرين، سيب زميني و هويج پخته، آب گوشت و آب جوجه و نيز کته برنج همراه با ماست بخصوص ماست هاي پروبيوتيک است اين ماست ها حاوي باکتري هاي غيربيماري زا و مفيد شامل لاکتوباسيل و بيفيدوباکتريوم مي باشند. مصرف اين مواد در کشورهاي در حال توسعه براي جلوگيري و درمان اسهال موفق بوده است. همچنين با تجويز پزشک مي توان از محلولهاي معروف به ORS استفاده کرد. در شيرخواران بايد هرچه زودتر شيردهي (شير مادر يا شير خشک بدون رقيق کردن) آغاز شود.

اين متخصص نوزدان ادامه داد: اکثر کودکان مبتلا به اسهال نيازي به محروميت از شير و جايگزيني آن با شيرخشک هاي بدون لاکتوز ندارند. بجز گروه کوچکي که دچار عدم تحمل لاکتوز حاد مي شوند و نيز برخي افراد با اسهال پايدار که بيش از 14 روز از شروع اسهال آنها مي گذرد. که اين دو گروه با تجويز پزشک متخصص رژيم مي توانند غذايي مناسب را دريافت کنند.

ترويج تغذيه انحصاري با شير مادر تا حداقل شش ماهگي، شروع تغذيه تکميلي در پايان شش ماهگي و ادامه شير دهي مادر تا حداقل يکسالگي – که ادامه آن تا دو سالگي توصيه مي شود. بهبود روش‌هاي تغذيه تکميلي و استفاده از مکمل هاي «روي» و ويتامين بخصوص ويتامين A، اصلاح امکانات بهداشتي و آب آشاميدني و ترويج بهداشت فردي و اجتماعي، استفاده از واکسن روتاويروس و نيز استفاده از پروتکل هاي درماني مناسب براي برخورد با بيمار مبتلا به اسهال است.

ایسنا

اسهال در کودکان

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عضویت در خبر نامه

برای عضویت کافیست ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تمامی حقوق این سایت برای شرکت کیندر محفوظ می باشد

طراحی و میزبانی توسط پارس پژوهان