kinder

کمبود ویتامین D در کودکان و شیرخواران چه عوارضی دارد؟

افرادی که بیش از سایرین در معرض خطر کمبود ویتامین D هستند:

شیرخواران، سالمندان، افرادی که پوست تیره دارند، افراد مبتلا به بیماری‌های التهابی روده یا هر بیماری که منجر به سوجذب چربی شود، افراد چاق، کسانی که تحت جراحی بای پس معده قرار گرفته اند ومصرف طولانی مدت داروهای ضد تشنج داشته‌اند.

 

با ویتامین D بیشتر آشنا شویم:

ویتامین D یکی از ویتامین‌های محلول در چربی است که در شرایط طبیعی با تابش نور خورشید به سطح پوست در بدن تولید می‌شود. به همین دلیل در این مقاله ویتامین D را ویتامین آفتاب معرفی کرده‌ایم. اما به دلیل بهره برداری نادرست از پیشرفت‌های به وجود آمده در جامعه مدرن، آلودگی‌ هوا تا حد زیادی ما را از دریافت نور خوشید محروم کرده است. در نتیجه اخیرا ویتامین D بیشتر بر سر زبان‌ها افتاده و کمبود آن شایع شده است.

ویتامین D باعث افزایش جذب کلسیم و کاهش دفع آن می‌شود و از همین راه سطح خونی کلسیم را در بدن حفظ می‌کند. این ویتامین برای رشد استخوانی مورد نیاز است و مقادیر ناکافی از آن باعث راشیتیسم در کودکان، نرمی استخوان در بزرگسالان و پوکی استخوان در سالمندان می‌شود.

این ویتامین وظایف دیگری هم در بدن بر عهده دارد که از مهمترین آن‌ها تقویت سیستم ایمنی است. همچنین ویتامین D عملکرد عروق و سلامت سلول‌های قلبی را حفظ می‌کند و التهاب و مقاومت به انسولین را کاهش می‌دهد.  به همین دلیل کمبود آن با بروز بیماری‌های مختلفی همراه است.

 

ویتامین D و استخوان‌ها:

این ویتامین باعث افزایش جذب و کاهش دفع کلسیم می‌شود. به‌همین دلیل نقش پر رنگی در حفظ کلسیم مورد نیاز بدن ایفا می‌کند. ویتامین D با تحریک استخوان‌سازی و جلوگیری از خروج کلسیم از استخوان‌ها نیز باعث افزایش تراکم توده استخوانی و پیشگیری از پوکی استخوان می‌شود. دریافت ویتامین D کافی توان جسمی را در بدن افزایش داده و با بهبود عملکرد و ارتقا کیفیت زندگی همراه است. همچنین این ویتامین برای رشد استخوانی در دوران رشد ضروری می‌باشد و کمبود آن باعث کاهش رشد قدی و ابتلا به بیماری راشیتیسم در کودکان می‌شود.

 

ویتامین D و سیستم ایمنی:

ویتامین D جزء مهمی از سیستم ایمنی بدن به‌شمار می‌رود. محققین بر این باورند که ارتباط مثبتی میان کمبود ویتامین D  و ابتلا به بسیاری از بیماری‌های مزمن از جمله بیماری‌های خود ایمنی، سرطان، بیماری‌های قلبی- عروقی، دیابت نوع 2 و افسردگی وجود دارد. همچنین کمبود ویتامین D احتمال ابتلا به بیماری‌های عفونی به‌ویژه کووید-19 و آنفولانزا را افزایش می‌دهد. سیستم ایمنی افرادی که ویتامین D کافی دریافت نمی‌کنند در برابر عفونت ضعیف‌تر بوده و احتمال ابتلا به نوع شدید بیماری در آن‌ها بیشتر است.

امروزه کمبود ویتامین D بسیار شایع شده‌است و این کمبود عواقب بسیاری به دنبال دارد. محققان ارتباط مثبتی بین کمبود ویتامین D  و سرطان، بیماری‌های خود ایمنی، قلبی و عروقی، عفونی، آنفولانزا، زوال عقل و دیابت نوع 2 مشاهده کرده‌اند. همچنین سطح خونی پایین این ویتامین می‌تواند یکی ازعوامل خطر بروز افسردگی‌ نیز باشد. بعضی از مطالعات نشان داده‌اند افرادی که مبتلا به افسردگی هستند و داروهای ضد افسردگی مصرف می‌کنند سطح خونی ویتامین D پایین‌تری دارند. یافته‌های یک مطالعه در سال 2019 نشان داد مکمل‌یاری با ویتامین D باعث بهبود برخی از علائم افسردگی می‌شود. بسیاری از فواید ویتامین D به دلیل ویژگی‌های آنتی‌اکسیدانی این ویتامین می‌باشد.

 

منابع:

https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminD-HealthProfessional/#:~:text=An%20analysis%20of%20data%20from,%E2%80%9319%20years%20%5B40%5D

Krause’s Food and the Nutrition Care Process

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عضویت در خبر نامه

برای عضویت کافیست ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تمامی حقوق این سایت برای شرکت کیندر محفوظ می باشد

طراحی و میزبانی توسط پارس پژوهان