kinder

کمبود ویتامین A در نوزادان

A ویتامین

ویتامین A نام گروهی از ویتامین‌های محلول در چربی است. این ویتامین در عملکرد ایمنی، تولید مثل و تکامل استخوانی نقش دارد و جزئی از ساختمان رنگدانه‌های بینایی است. همچنین ویتامین A از رشد و تمایز سلولی حمایت می‌کند و به همین دلیل در عملکرد و حفظ سلامت قلب، ریه، کلیه و سایر اندام‌ها نقش دارد.

 

 

A منابع غذایی ویتامین

دو فرم از ویتامین A در رژیم غذایی انسان‌ها وجود دارد، یکی به صورت پیش‌ساخته و دیگری پیش‌ساز ویتامین‌ A که “کاروتنوئید” نامیده‌ می‌شوند. کاروتنوئیدها رنگدانه‌های گیاهی هستند که نقش‌های آنتی‌اکسیدانی داشته و در بدن به ویتامین A تبدیل می‌شوند. سبزیجات برگدار سبز، میوه‌های سبز، نارنجی و زرد رنگ، گوجه فرنگی و بعضی از روغن‌های گیاهی سرشار از کاروتنوئید هستند. اگر می‌خواهید رژیمی سرشار از کاروتنوئیدها داشته باشید از هویج، کلم بروکلی، طالبی و کدو غافل نشوید. بعلاوه پختن این مواد غذایی باعث آزادسازی و افزایش جذب کاروتنوئیدها می‌شود.
فرم پیش‌ساخته ویتامین A در غذاهای حیوانی مانند لبنیات، ماهی، گوشت (به ویژه جگر) و تخم مرغ وجود دارد.

 

 

کمبود ویتامین A در نوزادان

در کشورهای در حال توسعه کمبود ویتامین A از دوران نوزادی شروع می‌شود. به همین دلیل در کشور ما نوزادان با ویتامین A مکمل‌یاری می‌شوند. اسهال مزمن با از دست دادن شدید ویتامین A در کودکان همراه است و از طرف دیگر کمبود ویتامین A خطر بروز اسهال را افزایش می‌دهد. شایع‌ترین نشانه کمبود ویتامین A در کودکان و زنان باردار “گزروفتالمی” یا خشکی غیرطبیعی چشم است. نشانه اولیه گزروفتالمی “شب کوری” است، به این معنا که دید فرد در شب یا نور کم مختل می‌شود. همچنین کمبود ویتامین A احتمال بروز و شدت عفونت (به ویژه اسهال و سرخک) را افزایش می‌دهد.
تغذیه ناکافی، دریافت کم چربی‌ها، نارسایی پانکراس یا سیستم صفراوی، بیماری کبدی و کمبود روی منجر به کمبود ویتامین A می‌شوند. با کمبود ویتامین A یکپارچگی غشاهای مخاطی از جمله پوست، مجاری تنفسی، گوارشی و ادراری از بین رفته و احتمال بروز مشکلات پوستی و عفونت افزایش می‌یابد. معمولا کمبود ویتامین A با کمبود آهن خون و درنتیجه کم‌خونی همراه است.

 

 

مسمومیت

بیشتر ویتامین A بدن در کبد ذخیره می‌شود. مواجهه مداوم با مقادیر بالای ویتامین A که بیشتر از توان کبد برای ذخیره‌سازی باشد می‌تواند منجر به مسمومیت و در نهایت بیماری کبدی ‌شود. همچنین مسمومیت با ویتامین A با تغییرات پوستی، سردرد، تهوع و استفراغ همراه است. مقادیر بالای ویتامین A برای رشد جنین سمی است و باعث ناهنجاری‌های جمجمه‌ای، سیستم اعصاب مرکزی، و قلبی عروقی در جنین می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود زنان باردار از مصرف جگر که ویتامین A بالایی دارد و مکمل‌های حاوی این ویتامین بپرهیزند. داروی آکوتان که برای درمان آکنه شدید مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز حاوی ویتامین A بالایی است و نباید در دوره بارداری مصرف شود.

 

 

 

 

منابع
National institutes of health
Krause’s Food & the Nutrition Care Proces

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عضویت در خبر نامه

برای عضویت کافیست ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تمامی حقوق این سایت برای شرکت کیندر محفوظ می باشد

طراحی و میزبانی توسط پارس پژوهان