kinder

کمبود نگران کننده ویتامین D در کودکان ایرانی

معاون بهداشتی وزیر بهداشت با ابراز نگرانی از کمبود ویتامین D در کودکان ایرانی گفت: یافته‌های پژوهشی حاکی از آن است که کمبود ویتامین D خطر ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر از جمله سرطان‌ها را افزایش می‌دهد. برهمین اساس قرار است با هدف پیشگیری از کمبود این ویتامین در کودکان ایرانی زیر دو سال، دستورالعمل “یاری” از سوی معاونت بهداشت وزارت بهداشت مورد بازنگری قرار گیرد.

به گزارش سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر علی اکبر سیاری در بیست و ششمین همایش بین‌المللی بیماری‌های کودکان با بیان این مطلب افزود: با توجه به افزایش قابل توجه کمبود ویتامین D در کودکان کشور و نقش این ویتامین در سلامت کودکان و نتایج مطالعات اخیر که نقش کمبود ویتامین D را در افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر مانند سرطان، دیابت نوع 1، پوکی استخوان ( استئوپروز)، اختلالات خود ایمنی و MS را در بزرگسالی نشان می‌دهد، مصرف قطره‌های حاوی ویتامین، ضروری است.

وی با اشاره به اینکه کمبود ویتامین D در کودکان 15 تا 23 ماهه در سال 1391 در مقایسه با سال 1380 افزایش شدید، معنادار و نگران کننده‌ای داشته، افزود: گزارش وضعیت کمبود ویتامین D در کودکان 6 ساله در سال 91 نیز نگران کننده است.

سیاری، غنی سازی آرد با ویتامین D را از دیگر اقداماتی برشمرد که برای رساندن این ویتامین به اقشار جامعه باید مورد اجرا گذاشته شود و گفت: غنی‌سازی شیر با ویتامین D نیز از دیگر راهکارهایی است که می‌تواند، بخشی از ویتامین مورد نیاز را در افرادی که به کمبود این ویتامین دچار هستند، جبران کند.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت تصریح کرد: هرچند روند وضعیت ریز مغذی‌ها طی 10 سال اخیر در کودکان نشان داد که کم خونی کودکان در گروه‌های سنی 15 تا 23 ماهه و 6 ساله به طور قابل توجهی کاهش یافته است، اما هنوز در مناطق جنوب و جنوب شرقی کشور شیوع کم خونی در کودکان بالاست.

وی با اشاره به اینکه سوءتغذیه یکی از مشکلات تغذیه‌ای شایع در کودکان زیر پنج سال است، یادآور شد: پیامدهای نامطلوب سوء تغذیه کودکان از جمله اختلال در رشد و تکامل مغزی، جسمی، افزایش هزینه‌های درمانی و مراقبت‌های پزشکی، افت تحصیلی و تحمیل هزینه‌های سنگین به آموزش و پرورش کشور و از دست دادن روزهای کاری توسط والدین است که بار سنگین مالی بر اقتصاد جامعه در بخش‌های دولتی و خصوصی و نیز هزینه‌های اجتماعی بالا بر خانواده‌ها وارد می‌کند.

 

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عضویت در خبر نامه

برای عضویت کافیست ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تمامی حقوق این سایت برای شرکت کیندر محفوظ می باشد

طراحی و میزبانی توسط پارس پژوهان