kinder

مسمویت با استامینوفن در کودکان

مسمویت با استامینوفن در کودکان:

 

استامینوفن درمان استاندارد کاهش تب و درد برای کودکان است. اما مصرف بیش از حد مجاز آن می‌تواند خطرناک باشد و منجر به مسمومیت (overdoses  ) شود. مسمومیت با استامینوفن در کودکان می‌تواند خیلی ساده اتفاق بیفتد، ازجمله:

  • زمانی که شما عجله دارید: اگر عجله داشته باشید شاید نتوانید دستورالعمل مصرف را به دقت بخوانید و یا ممکن است فراموش کنید که به تازگی دوز مورد نیاز را به کودک داده‌اید.
  • ترکیب کردن داروها با یکدیگر: اگر فرزندتان سرماخوردگی سختی داشته باشد شما ممکن است چند داروی دیگر را نیز بدون تجویز پزشک در کنار استامینوفن به او بدهید. در این صورت اگر داروهای داده شده حاوی استامینوفن باشند امکان مسمومیت وجود دارد.
  • شما تصور می‌کنید که دارو هرچه بیشتر باشد اثربخش‌تر است: اگر شما احساس کنید که با دوزهای تجویز شده نتیجه مطلوبتان حاصل نمی‌شود ممکن است دوز یا تعداد دفعات مصرف را افزایش دهید.
  • کودک استامینوفن (قرص یا شربت) را با آبنبات یا آبمیوه اشتباه بگیرد: بیشتر موارد مسمومیت با استامینوفن بعلت مصرف بیش از حد توسط خود کودک اتفاق می‌افتد. پس شربت را باز شده رها نکنید و یا قرص‌های استامینوفن را در دسترس کودک قرار ندهید.

میزان مجاز مصرف استامینوفن در کودکان تنها به میزانی است که پزشک تجویز کرده، در غیر اینصورت لیبل‌های روی جعبه حاوی مقادیر مجاز استامینوفن مصرفی بر حسب وزن کودک است. به همین دلیل برای پیشگیری از مسمومیت با استامینوفن:

  • همیشه وزن کودکتان را به یاد داشته باشید و به جای مصرف خودسرانه استامینوفن، بر حسب دستورالعمل‌های روی جعبه عمل کنید.
  • بجای قاشق‌های معمولی از ظروف مدرج استفاده کنید.
  • از مصرف استامینوفن به همراه داروهای دیگری که حاوی استامینوفن هستند بدون تجویز پزشک خودداری کنید.

 

منبع:

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/childrens-health/in-depth/acetaminophen/art-20046721

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عضویت در خبر نامه

برای عضویت کافیست ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تمامی حقوق این سایت برای شرکت کیندر محفوظ می باشد

طراحی و میزبانی توسط پارس پژوهان