kinder

فقر آهن ضریب هوشی کودکان را کاهش می‌دهد

 

یک متخصص اطفال با اشاره به اینکه آهن نقش بسیار مهمی در رشد مغزی کودکان دارد، گفت: در نوزادان نارس مصرف مکمل آهن را باید از زمانی آغاز ‌کنیم که وزن نوزاد دو برابر وزن هنگام تولدش شده باشد.

دکتر بیژن کیخایی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، در مورد کمبود آهن در کودکان اظهارداشت: آهن نقش بسیار مهمی در رشد مغزی کودکان دارد و هر چه نوزاد نارس‌تر باشد وضعیت ذخیره آهن او کمتر است و باید این مسئله مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به اهمیت تغذیه نوزاد با شیر مادر تصریح کرد: شیر مادر ذخیره آهن کمی دارد اما جذب بسیار بالایی دارد، بنابراین نوزادان معمولی که شیر مادر می‌خورند تا سن شش ماهگی نیازی به استفاده از قطره آهن ندارند.

این متخصص اطفال درباره سن استفاده از قطره‌آهن گفت: معمولاً در نوزادانی که هنگام تولد وزن خوبی دارند شروع استفاده از قطره آهن از سن شش ماهگی است اما در نوزادان نارس مصرف قطره آهن را از زمانی شروع می‌کنیم که وزن نوزاد به دو برابر وزن هنگام تولدش افزایش پیدا کرده باشد.

کیخایی قطره سولفات ‌آهن را قطره مناسبی برای تأمین آهن موردنیاز بدن کودک دانست و بیان کرد: مصرف قطره‌آهن باید روزانه بین 10 تا 15 قطره و تا پایان یک‌سالگی ادامه داشته باشد البته اگر تا دوسالگی هم استفاده شود موردی ندارد.

وی برای پیشگیری از سیاهی دندان کودک در حین استفاده از قطره آهن توصیه کرد: مادران سعی کنند قطره را در انتهای حلق کودک بریزند و پس از خوراندن قطره با یک دستمال آغشته به آب دندان‌های کودک را پاک کنند.

این متخصص در مورد مواد غذایی غنی از آهن گفت: گوشت و جگر، غذاهای دریایی و برخی از سبزیجات دارای آهن است و باید توسط والدین در رژیم غذایی کودکان قرار گیرد. البته مصرف جگر برای کودکان زیر یک‌سال توصیه نمی‌شود.

همچنین یک متخصص کودکان در خراسان جنوبی، کمبود آهن را یک مشکل بزرگ در کودکان دانست که در رشد و نمو مغز کودکان و کاهش ضریب هوشی آنها موثر است.

دکتر فاطمه طاهری در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه کودک برای رشد و خونسازی به آهن نیاز دارد ، گفت: آهن مورد نیاز کودک را از برنامه غذایی روزانه آنها تامین و مصرف شیر گاو را به حداقل رسانید.

وی با اشاره به اینکه علاوه بر شیر مادر از غذاهای آهن‌دار و غلات و گوشت در رژیم غذایی کودک استفاده شود، افزود: در صورتی که کودک بخصوص در 2 سال اول زندگی دچار کمبود آهن شود، سرعت رشد او کم و بهره هوشی او کمتر از کودک سالم خواهد بود.

این متخصص کودکان با تاکید بر اینکه کودکان نارس باید قطره آهن را زودتر شروع کنند، گفت: فقر آهن تدریجی بوده و ذخایر بدن به تدریج کم و خود را با کم خونی نشان می‌دهد.

دکتر طاهری با بیان اینکه قدرت یادگیری و پیشرفت تحصیلی در کودکان مبتلا به کم خونی و فقر آهن کاهش می‌یابد، ادامه داد: علاوه بر تاثیر در روند یادگیری، مقاومت بدنشان در مقابل بیماری‌ها کم و مکررا دچار بیماری‌های عفونی می‌شود.

وی تصریح کرد: برای پیشگیری از کمبود آهن و کم خونی ناشی از آن، برنامه غذایی روزانه کودک خود از منابع غذایی حاوی آهن تامین کنیم.

به گفته این متخصص کودکان، بهترین منابع غذایی آهن جگر، گوشت قرمز، مرغ و ماهی زرده تخم مرغ، انواع حبوبات مثل عدس و لوبیا، سبزیجات سبز تیره مثل جعفری و اسفناج، انواع مغزها مثل پسته، بادام، گردو و فندق است.

دکتر طاهری تاکید کرد: این منابع غذایی را بعد از 2 سالگی در صورتی که کودک به آنها حساسیت نداشته می‌توان استفاده و برای تامین آهن مورد نیاز بدن در برنامه غذایی کودکان، متناسب با سن آنها از این مواد استفاده نمود.

وی افزود: برای پیشگیری از کمبود آهن باید به کودکان از 6 ماهگی تا 24 ماهگی قطره آهن به میزان 10 تا 15 قطره در روز داد.

این متخصص کودکان خستگی، مشکلات تنفس، کاهش فعالیت بدنی و بروز مشکلاتی در یادگیری کودکان را از عوارض کمبود آهن در کودکان بیان کرد و با بیان اینکه بیشترین میزان آهن، در هموگلوبین موجود در گلبول قرمز است، گفت: اگر آهن کافی به بدن نرسد گلبول قرمز به میزان کافی تولید نمی‌شود و در نتیجه فقر آهن پدید می‌آید.

وی ادامه داد: نوزاد تا حدود شش ماهگی، از ذخیره‌های آهن موجود در بدن خود استفاده می‌کند اما بعد از آن باید برنامه غذایی او طوری تنظیم شود که مواد حاوی آهن در آن گنجانده شود.

این متخصص کودکان با اشاره به عوامل خطرساز برای ابتلا به کمبود آهن، اظهار کرد: تغذیه با شیر گاو قبل از یک سالگی، عدم استفاده از غذاهای مکمل حاوی آهن بعد 6 ماهگی، کودکانی با بیماری‌های خاصی مانند عفونت‌های مزمن، تولد زود هنگام و وزن کم می‌تواند خطر ابتلا به کمبود آهن را افزایش دهد.

دکتر طاهری خاطرنشان کرد: ویتامین C نیز در میزان جذب آهن موثر بوده بنابر این می‌توانید با افزودن مواد غذایی حاوی این ویتامین میزان جذب آهن را افزایش دهید.

استفاده از شربت فرومین جهت تامین آهن مورد نیا بدن کودکان و نوجوانان موثر است.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عضویت در خبر نامه

برای عضویت کافیست ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تمامی حقوق این سایت برای شرکت کیندر محفوظ می باشد

طراحی و میزبانی توسط پارس پژوهان