kinder

فقر آهن در سنین رشد اگر درمان نشود باعث کاهش ضریب هوشی می شود

آهن یک ماده معدنی ضروری است که بدن برای بسیاری از عملکردها به آن نیاز دارد. از آنجایی که بدن به طور طبیعی قادر به تولید آهن نمی باشد، آهن مورد نیاز بدن از طریق مصرف مواد غذایی غنی از آهن و مکمل های غذایی تامین می گردد. آهن در تکامل مناسب سلول های مغز کودکان و نوجوانان در حال رشد اهمیت ویژه ای دارد.

کمبود آهن یکی از مهمترین و شایعترین اختلالات تغذیه ای در کودکان خصوصاً در کشورهای در حال توسعه مانند ایران می باشد که از جمله این اختلالات می توان به اختلالات ادراکی، خستگی مفرط، نقص در تکامل ذهنی و جسمی اشاره نمود. مطالعات گوناگون حاکی از آن است که کمبود یا فقر آهن در سنین رشد اگر درمان نشود باعث کاهش ضریب هوشی می شود.

کمبود آهن همچنین خطر افزایش مسمومیت با سرب را در کودکان افزایش می دهد. فقر آهن در کودکان می تواند باعث ضعف در سیستم ایمنی و افزایش خطر ابتلا به بیماری های عفونی را در کودکان افزایش دهد.

علت اصلی شیوع کم خونی فقر آهن در کودکان ایرانی مربوط به نوع تغذیه است. در واقع مصرف گوشت، جگر و حبوبات در ایران پایین است و از طرفی مصرف موادی که سبب اختلال در جذب آهن می شود هم بالاست که شایع ترین آن چای است.

 

در این رابطه مصرف شربت فرومین توصیه می شود.

 

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عضویت در خبر نامه

برای عضویت کافیست ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تمامی حقوق این سایت برای شرکت کیندر محفوظ می باشد

طراحی و میزبانی توسط پارس پژوهان