kinder

شیر مادر تامین‌کننده تمام نیازهای کودک تا 6 ماهگی است

شیر مادر تامین‌کننده تمام نیازهای کودک تا 6 ماهگی است.

تا 6 ماهگی کودک به هیچ ماده غذایی حتی آب نیاز ندارد، شیر مادر برطرف‌کننده گرسنگی، تشنگی و نیازهای رشدی کودک است. علاوه بر آن در این دوره دستگاه گوارش نوزاد توانایی هضم هیچ نوع غذای دیگری را ندارد. اگر مادر به هر علتی نمی‌تواند به نوزاد خود شیر بدهد مجاز است از شیرخشک استفاده کند.

بعد از 6 ماهگی تغذیه کمکی شروع می‌شود. تغذیه کمکی یک دوره 6 تا 24 ماهه و بسیار حساس است، چرا که با شروع تغذیه کمکی فرآیند از شیرگیری آغاز می‌شود که یک مرحله مهم در رشد جسمی و روحی نوزاد است. همچنان که غذاها به رژیم کودک اضافه می‌شوند به تدریج دفعات شیردهی کاهش می یابد. در این دوره عادات غذا خوردن شکل می‌گیرد و کودک جویدن و خوردن غذاهای جامد را می‌آموزد. به گزارش سازمان بهداشت جهانی سوتغذیه کودکان زیر 5 سال در دنیا بسیار شایع است، پس شکل‌گیری عادات صحیح غذایی در این دوره بسیار مهم است. همچنین غذای کمکی باید بدون شکر و نمک باشد تا ذائقه کودکان به سمت غذاهای شور یا شیرین نرود.

بعد از انتهای ماه ششم و با شروع ماه هفتم تغذیه کمکی با غذاهای نرم و زودهضمی مانند فرنی و حریره بادام آغاز می‌شود. به‌تدریج سوپ یا آش له‌شده (شامل سبزیجات، برنج، روغن یا کره و گوشت) نیز به رژیم نوزاد افزوده می‌شود.

در ماه هشتم کودک می‌تواند پوره سبزیجات، ماست، تکه‌های خیلی کوچک نان و آبمیوه طبیعی میل کند. همچنین به آش و سوپ، عدس هم اضافه می‌کنیم.

ماه نهم و دهم: علاوه بر غذاهای قبلی رژیم‌غذایی کودک حاوی کته نرم با تکه‌های کوچک گوشت، میوه‌های رنده‌شده (سیب، گلابی، موز)، خرمای له‌شده و بیسکوییت ساده است.

ماه یازدهم تا دوازدهم: کودک به‌تدریج می‌تواند از غذای سفره خانواده میل کند.

متاسفانه برخی از مادران تمام غذاها را به صورت پوره درست می‌کنند و این به ضرر کودکشان است چون در این صورت آن‌ها توانایی جویدن و خوردن غذاهای جامد را به دست نمی‌آورند.

نکته: تا 6 ماهگی نوزادان نیاز به قطره مولتی‌ویتامین یا آ+ د (25 قطره) دارند.

از 6 ماهگی ذخایر آهن نوزادان تمام شده و باید روزانه قطره آهن (15 قطره) دریافت کنند.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عضویت در خبر نامه

برای عضویت کافیست ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تمامی حقوق این سایت برای شرکت کیندر محفوظ می باشد

طراحی و میزبانی توسط پارس پژوهان