kinder

روی عامل موثری در رشد قدی در کودکان و نوجوانان است

روی یک عنصرمهم است که در تمام دوران های زندگی نقش مهمی در حفظ سلامت انسان ایفا می کند. مطالعات انجام شده در سال های اخیر حاکی از آن است که متاسفانه کمبود روی در کشورهای در حال توسعه از شیوع قابل ملاحظه ای برخوردار است. نکته قابل توجه این است که عوارض ناشی از کمبود روی در کودکان در بعضی موارد غیر قابل جبران است.
به طور طبیعی حوداً 3 گرم روی در بدن هر فرد وجود دارد که نسبت قابل توجهی از آن در استخوان ها است و عامل اساسی در رشد بدن در سنین رشد به حساب می آید و در صورت کمبود آن مشکلاتی از قبیل کاهش رشد و کوتاهی قد  بروز می کند. بعلاوه کمبود روی با تاثیر بررشد غدد جنسی از ترشح تستوسترون جلوگیری می کند.
روی با تاثیر بر فعالیت هورمون سوماتومدین  که توسط هورمون رشد در کبد ترشح می شود، باعث ایجاد بافت غضروفی و استخوانی شده که عامل موثری در رشد بدن است .همچنین روی در تقسیم سلولی و رشد تمامی بافتهای بدن نقش مهمی ایفا می کند.
تحقیقات انجام شده در بخش کشاورزی فقیر بودن خاک های کشور را از ریزمغذی روی نشان داده است. این موضوع بدین معنی است که محصولات غذایی نیز از نظر روی فقیرند به همین علت توصیه می شود کودکان زیر 5 سال روزی 5 میلی گرم روی و کودکان بالای 5 سال 10 میلی گرم روی به صورت شربت استفاده کنند.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عضویت در خبر نامه

برای عضویت کافیست ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تمامی حقوق این سایت برای شرکت کیندر محفوظ می باشد

طراحی و میزبانی توسط پارس پژوهان