kinder

روز جهانی کودک گرامی باد

کودکان، آسیب پذیرترین گروه در هر جامعه هستند و از هیچکدام از نیازهای  آنان از جمله تغذیه، پوشاک و … نباید کاست.
مهم ترین نیازهای تغذیه ای کودکان در سنین رشد شامل موارد زیر است :
1.    پروتئین:
پروتئین برای نگهداری و ترمیم بافت ها و سنتز سلولها و بافتهای جدید مورد نیاز است.
2.    ویتامین ها و مواد معدنی (املاح معدنی) :
ویتامین ها و املاح در واکنش های متابولیک نقش حیاتی دارند. برخی از ویتامینها و املاح در دوران رشد نقش اساسی دارند و کمبود آنها موجب اختلال در رشد کودکان می شود. شایع ترین کمبودهای ویتامینی در این دوران کمبود ویتامین A و D و شایع ترین کمبودهای املاح کمبود آهن ، کلسیم و روی می باشد.
ویتامین A :
به علت نقش ویتامین A در رشد، مقاومت بدن در مقابل بیماری ها و حفظ قدرت بینایی، توجه به دریافت کافی آن در برنامه غذایی کودکان سنین مدرسه حائز اهمیت است. مطالعات انجام شده در کشور حاکی از وجود کمبود ویتامین A در سنین مختلف می باشد. بررسی سلامت و بیماری که در سال 1378 توسط وزارت بهداشت انجام شده است نشان می دهد که شیوع شب کوری که اولین علامت کمبود ویتامین A می باشد در کودکان سنین مدرسه قابل توجه است.
ابتلا به بیماریهای عفونی و انگلی موجب بی اشتهایی شده و به این دلیل دریافت مواد غذایی از جمله ویتامین A را کاهش می دهند؛ همچنین میزان جذب و استفاده بدن از مواد مغذی نیز کاهش می یابد. بنابراین کودکان و دانش آموزانی که به طور مکرر دچار بیماریهای عفونی می شوند در معرض خطر کمبود ویتامین A قرار دارند.
ویتامین D :
ویتامین D در تنظیم جذب و متابولیسم کلسیم نقش حیاتی دارد. با توجه به اینکه دانش آموزان در سنین رشد هستند کمبود ویتامین D باعث اختلال در جذب کلسیم شده و درنهایت می تواند رشد استخوانی را مختل کند.
 آهــن :
دریافت آهن کافی برای حفظ سلامت، رشد مطلوب و فراهم ساختن زمینه مناسب برای یادگیری در دوران تحصیل ضروری است. اگر چه کمبود آهن می تواند در تمام مراحل زندگی سبب کاهش قدرت ادراک و یادگیری شود ولی اثرات نامطلوب کم خونی در دوران شیرخوارگی و در اوایل کودکی غیر قابل جبران است.
کمبود آهن و کم خونی ناشی از آن از مشکلات تغذیه ای عمده در کشور است. گروههایی که بیشتر در معرض کم خونی فقر آهن قرار دارند شیرخواران ، کودکان زیر 6 سال ، نوجوانان به خصوص دختران نوجوان و زنان در سنین باروری به خصوص زنان باردار می باشند. پسران نوجوان و مردان بالغ هم ممکن است دچار کم خونی فقر آهن شوند اما این خطر در آنها کم است.
عوارض ناشی از کم خونی فقر آهن در کودکان سنین مدرسه و نوجوانان :
کم خونی فقر آهن در کودکان سنین مدرسه موجب کاهش قدرت یادگیری می شود.ضریب هوشی این کودکان 5 تا 10 امتیاز کمتر از حد طبیعی برآورد شده است. همچنین در این کودکان میزان ابتلا به بیماریهای عفونی بیشتر است.
کــودکان و دانش آمــوزانی که دارای فقر آهـــن هستند همیشه احســاس خستگی و ضعف می کننــد. این افــراد اغلــب از ورزش و فعالیتهای بدنی دوری می کنند و یا در هنــگام ورزش خیلی زود خســته می شوند. در این افــراد تغییرات رفتــاری به صـــورت بی حوصلگی و بی تفاوتی مشاهده می شود. کم خـــونی فقر آهن به علــت تأثیر بر قدرت یادگیــری و کاهــش آن ، افت تحصیلی دانش آموزان را باعث می شود.
کلسیم :
کلسیم نه تنها برای استحکام دندان ها و استخوان ها بلکه برای رشد استخوانهای جدید ضروری است. دریافت کافی کلسیم از برنامه غذایی روزانه در سنین مدرسه و بلوغ برای حفظ تراکم طبیعی استخوانها و جلوگیری از پوکی استخوان در بزرگسالی حائز اهمیت است. مصرف نوشابه های گازدار همراه غذا می تواند منجر به اختلال و کاهش در جذب کلسیم غذا شود.
 روی :
از نقش های این ماده معدنی در بهبود روند رشد و سیستم ایمنی بدن می باشد، بنابراین در افراد در حال رشد مانند کودکان و نوجوانان و نیز زنان باردار و شیرده بسیار حائز اهمیت است. همچنین روی برای تکامل دستگاه تناسلی به خصوص در پسران نقش مهمی دارد.
علائم کمبود روی شامل کوتاهی قد ، کوچکی اندامهای تناسلی و کم خونی خفیف می باشد. یک از علل کمبود روی مصرف غذاهای حاوی غلات تصفیه نشده بالا و نان تخمیر نشده است. علائم دیگر کمبود روی شامل کاهش بینایی ، تأخیر در بهبود زخم ، جراحات پوستی و کاهش مقاومت بدن در مقابل بیماری ها می باشد.

جهت تامین کلیه نیازهای تغذیه کودکان برنامه غذایی آنها باید شامل ترکیبی از گروههای غذایی مختلف شامل پروتئین ها، کلیه املاح و ویتامین ها باشد.
متاسفانه گاهی اوقات به دلایل مختلف از جمله مشکلات رفتارهای تغذیه ای بین کودکان و والدین، کلیه نیازهای تغذیه ای کودکان تامین نمی شود. به منظورتامین کامل ریزمغذی ها در کودکان درحال رشد و پیشگیری از عوارض ناشی از کمبود املاح و ویتامین ها، مصرف مکمل های غذایی توصیه می شود که در این رابطه مصرف شربت مولتی زینک و شربت فرومین پیشنهاد می شود.
منبع :
http://drkermanshahi.kums.ac.ir/fa/khandani/rahnama

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عضویت در خبر نامه

برای عضویت کافیست ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تمامی حقوق این سایت برای شرکت کیندر محفوظ می باشد

طراحی و میزبانی توسط پارس پژوهان