kinder

رابطه ی محبت آمیز والدین با فرزندان، زمینه ساز بروز حلاقیت در آن هاست.

یک متخصص مهندسی ذهن گفت: رابطه ی محبت آمیز و محترمانه پدر و مادر با یکدیگر و با فرزندان زمینه ساز بروز خلاقیت در فرزندان است.

توجه کردن به جزئی ترین حرکات، حرف ها و مهارت های فرزند که معمولا از دید والدین پنهان مانده است نیز در بروز خلاقیت در نوجوان نقش موثری دارد.

تقویت اعتماد به نفس در فرزندان از طریق شنیدن فعال و بازتاب احساس و عقیده ی وی نیز زمینه ساز بروز خلاقیت در نوجوان را فراهم می کند.

تشویق ها و تحسین ها باید متوجه رفتارها و حرف های مشخص و به صورت صفت های کلی بیان نشود.

بهترین تشویق ها و تحسین ها نوع غیر مستقیم آن است که شامل گفتن خوبی های فرزندان به فامیل و دوستان و ایجاد تصویر مثبت اجتماعی از وی است.

والدین حتی در صورت شکست و افت درسی فرزندان خود پس از واگذاری مسئولیت های شخصی به آن ها نباید به سرزنش، تحقیر، انتقاد، مقایسه، منت گذاشتن، نصیحت کردن و تهدید وی بپردازید بلکه باید به توجه عاطفی خود ادامه دهند و در این شرایط والدین باید نکات مثبت فرزندان خود را برجسته کنند و فضایی از مهربانی، صمیمیت، احترام و اعتماد را در محیط خانواده بوجود آورند تا به تدریج به استقلال و خود کفایی برسند.

تذکر مداوم، سرزنش، نصیحت کردن، پیش بینی های منفی و گله و شکایت، انتظارات زیاد و تلاش برای تغییر فرزند بدون ایجاد زمینه های مناسب به هر نیتی که باشد سبب اصلاح رفتار نوجوان نمی شود زیرا خواسته ها و انتظارات ما زمانی از سوی دیگری پذیرفته می شود که در بخش مثبت ذهن وی وجود داشته باشد.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عضویت در خبر نامه

برای عضویت کافیست ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تمامی حقوق این سایت برای شرکت کیندر محفوظ می باشد

طراحی و میزبانی توسط پارس پژوهان