kinder

دلایل کوتاه ‌قدی در کودکان

دلایل کوتاه ‌قدی در کودکان:

ژنتیک: اگر یک یا هر دو والدین کوتاه ‌قد باشند به احتمال زیاد کودکشان هم کوتاه ‌قد خواهد بود.

بیماری: اختلال تولید و ترشح هورمون‌ها، مانند کمبود ترشح هورمون رشد و کم‌کاری تیروئید، بیماری‌های مزمنی مانند بیماری‌های قلبی، دیابت، مشکل کلیوی، سندروم داون، راشیتیسم و… منجر به کاهش رشد قدی می‌شوند.

تغذیه ناکافی: بی‌اشتهایی و تغذیه ناکافی در کودکان یکی از دلایل رایج کوتاه ‌قدی است. کودکانی که سطح خونی پایین‌تری از  روی، مس، آهن، کلسیم و منیزیوم دارند، نسبت به سایر کودکان کوتاه ‌قد تر اند.

درمان کوتاه قدی به علت آن بستگی دارد. اگر پزشک علت کوتاه قدی را کمبود سطح هورمون‌ها تشخیص دهد، هورمون‌درمانی انجام می‌شود.

کوتاه قدی در کودکان:

بسیاری از والدین نگران رشد قدی فرزندانشان هستند. اگر می‌خواهید قد کودکتان را ارزیابی کنید سوالات زیر را از خود بپرسید:
آیا کودک من نسبت به کودکان هم‌سن و هم‌جنس خود کوتاه‌تر است؟

لباس‌های سال گذشته فرزندم هنوز اندازه‌اش هستند؟

اخیرا رشد کودک من کاهش یافته‌است؟

آیا فرزند من غالبا خسته است؟

این سوالات به شما کمک می‌کند تا حدودی رشد کودکتان را بررسی کنید. اگر با پاسخ به این سوالات فکر می‌کنید فرزندتان کوتاه‌قد است این موضوع را با پزشک درمیان بگذارید. چرا که تشخیص قطعی و درمان کوتاهی قد تنها بر عهده پزشک است. پزشکان در معاینات دوره‌ای، نمودار رشدی کودک را با نمودارهای استاندارد رشد مقایسه می‌کنند و در صورتیکه قد کودک پایین‌تر از حد نرمال باشد آزمایشات خونی، سابقه پزشکی و وضعیت تغذیه‌ای وی برای تشخیص علت کوتاه قدی ارزیابی می‌شود.

همانطور که گفته شد بعضی از بیماری‌ها از جمله دیابت و بیماری‌های کلیوی در کودکان باعث کاهش رشد قدی آن‌ها می‌شود. در این موارد با درمان بیماری زمینه‌ای و بهبود رشد به‌تدریج کوتاه قدی هم برطرف خواهد شد.

 در بعضی موارد بی‌اشتهایی و تغذیه ناکافی عامل بروز کوتاه قدی است. کمبود دریافت منابع غذایی حاوی پروتئین، روی، کلسیم و آهن باعث کاهش رشد قدی کودکان می‌شود. لبنیات، کلم و بادام منابع خوب کلسیم هستند. گوشت‌ها (گوشت قرمز و سفید) و مغزها سرشار از روی‌اند. بعلاوه گوشت، سویا و حبوبات برای تامین پروتئن و آهن بدن توصیه می‌شوند. مصرف مکمل‌های حاوی کلسیم و روی نیز به افزایش رشد قدی کودک کمک می‌کند. در صورت تشخیص کم‌خونی فقر آهن، دریافت مکمل آهن ضروری است.

منبع:

www.healthline.com

Evaluation of the Relationship Between Height and Zinc, Copper, Iron, Calcium, and Magnesium Levels in Healthy Young Children in Beijing, China. 2016

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عضویت در خبر نامه

برای عضویت کافیست ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تمامی حقوق این سایت برای شرکت کیندر محفوظ می باشد

طراحی و میزبانی توسط پارس پژوهان