kinder

دریافت مقادیر کافی از اسیدهای چرب امگا-3 و افزایش ضریب هوشی در نوزادان

امگا یکی از اسیدهای چرب ضروری به شمار می‌رود. این اسیدهای چرب را از آن جهت ضروری نامیده‌اند که اولا برای ادامه حیات ضروری است، ثانیا بدن انسان نمی‌تواند آن‌ها را تولید کند و صرفا باید از طریق غذا یا مکمل‌ها تأمین شوند.

نقش‌های مهم فیزیولوژیک امگا مربوط به دو اسید چرب EPA و DHA می‌باشد. DHA در تکامل مغزی نوزادان نقش مهمی دارد، به‌همین‌دلیل دریافت مقادیر کافی از اسیدهای چرب امگا در مادران باردار و شیرده باعث کاهش بروز ADHD)اختلال بیش فعالی-کم توجهی) و افزايش ضريب هوشی در نوزادان می‌شود. همچنین DHA برای تکامل بینایی جنین بسیار ضروری است.

امگا سطح تری‌گلیسرید و فشار خون را کاهش داده و از لخته‌شدن خون جلوگیری می‌کند. امگا خواص ضد التهابی داشته و منجر به حفظ سلامت بدن از جمله سلامت قلب و عروق می‌شود. همچنین التهاب مفاصل را در افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید کاهش می‌دهد.

کمبود امگا می‌تواند منجر به ناراحتی‌های روحی از جمله افسردگی ‌شود، چرا که با رشد سلول‌هاي مغزي و محافظت از سلول‌های عصبی، در تکامل مغز نقش مهمی دارد و از پیری مغز جلوگیری می‌کند. امگا برای درمان آلزایمر نیز مفید بوده و علائم بعضی از اختلالات روانی از جمله اختلالات دو قطبی و اسکیزوفرنی را کاهش می‌دهد. کمبود امگا با عوارضی چون خشکی پوست، موهای آسیب‌دیده، ناخن‌های شکننده، کاهش تمرکز، خستگی و اختلال رشد همراه است.

فواید امگا برای کودکان و نوجوانان:

حفظ سلامت مغز و سیستم عصبی: اسیدهای چرب امگا جز مهمی از سیستم عصبی مرکزی و ساختار مغز هستند و برای رشد و عملکرد بافت مغزی در همه دوران‌های زندگی به‌ویژه در دوران کودکی ضروری می‌باشند. مصرف مکمل امگا برای تکامل و حفظ سلامت مغز ضروری بوده و باعث تقویت قدرت یادگیری و بهبود حافظه در کودکان می‌شود. همچنین امگا به بهبود خلق و خو و پیشگیری از افسردگی در کودکان کمک می‌کند. امگا کافی به‌ویژه از نوع DHA،  باعث افزایش فعالسازی قسمتی از قشر مغز می‌شود که مسئول توجه، برنامه ریزی و کنترل تکانه است.

بهبود علائمADHD: اختلال نقص توجه- بیش فعالی (ADHD) یکی از اختلالات شایع در کودکان است که باعث بیش فعالی و اختلال در تمرکز و یادگیری کودکان می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف مکمل امگا حافظه، سطح توجه و قدرت یادگیری را در کودکان مبتلا به ADHD افزایش و تکانش‌گری و بیش فعالی را کاهش می‌دهد. دریافت مقادیر کافی امگا در کودکان مبتلا به این اختلال می‌تواند مهارت‌های ذهنی آنان مانند قدرت تفکر را نیز بهبود بخشد.

بهبود بیماری آسم: آسم بیماری مزمنی است که هم در کودکان و هم در بزرگسالان دیده می‌شود و با علائمی همچون درد قفسه سینه، سخت تفس کشیدن، سرفه و خس‌خس سینه همراه است. مصرف مکمل امگا به‌دلیل اثرات ضد التهابی باعث تکسین علائم آسم در کودکان می‌شود.

افزایش کیفیت خواب: کمبود امگا در خون کودکان، با اختلالات خواب همراه است. به‌همین دلیل مکمل‌یاری با امگا به‌ویژه  DHAدر کودکان دچار کمبود، می‌تواند باعث بهبود کیفیت خواب ‌شود.

ویتامین 😀 یکی از مهم‌ترین ویتامین‌های محلول در چربی است که اثرات ضد التهابی داشته و باعث تقویت سیستم ایمنی، رشد و نمو مناسب و تکامل استخوان‌ها می‌شود.

ویتامینE: از آنتی‌اکسیدان‌های قوی محلول در چربی است که برای حفظ سلامت مغز و تقویت سیستم ایمنی ضروری می‌باشد.

ویتامینA: این ویتامین نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی و رشد و نمو کودکان بر عهده دارد.

تداخلات دارویی: داروهای ضد انعقاد خون و ضد پلاکت: امگا باعث تشدید اثرات ضد انعقادی و ضد پلاکتی داروهایی مانند از جمله وارفارین می‌شود. به همین دلیل مصرف شربت امگا 3 پلاس در بیمارانی که از این داروها استفاده می‌کنند توصیه نمی‌شود.

ایبروتینیب: امگا ممکن است اثرات ضد پلاکتی ایبروتینیب را تشدید کند. در این خصوص با پزشک خود مشورت کنید.

اورلیستات: مصرف اورلیستات همزمان با امگا باعث کاهش جذب آن می‌شود. به‌همین دلیل با دو ساعت فاصله زمانی از یکدیگر استفاه کنید.

موارد منع مصرف: مصرف امگا در افرادی که خونریزی فعال دارند (زخم معده و یا خونریزی داخل جمجمه) ممنوع است.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عضویت در خبر نامه

برای عضویت کافیست ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تمامی حقوق این سایت برای شرکت کیندر محفوظ می باشد

طراحی و میزبانی توسط پارس پژوهان