kinder

جویدن ناخن در کودکان

جویدن ناخن در کودکان:

جویدن ناخن یک اختلال و واکنش روانی است که در کودکان معمولا در سنین خردسالی5-4 سالگی آغاز می شود. علت ناخن جویدن در این سن اغلب ناشی ار هیجانات و اضطراب ها می باشد. ناخن جویدن همین طور می تواند روشی برای ابراز دلگیری ها یا جلب توجه شود. گاهی کودکان این عمل را از والدین یاد می گیرند. گاهی هم به علت اضطراب و استرس به ناخن جویدن روی می آورند. ناخن جویدن می تواند باعث بروز مشکلاتی از قبیل کاهش اعتماد به نفس شود به این صورت که کودکانی که ناخن می جوند در نزد همسالان خود دستانشان را مخفی می کنند و این موضوع باعث خجالت آنها می شود. در هر حال ناخن جویدن یک اختلال محسوب می شود.

توصیه هایی برای جلوگیری از این عمل آورده شده است:

کوتاه کردن ناخن ها: سوهان فراموش نشود تا نتواند باقیمانده ی ناخن را بجود.

منحرف کردن حواس در هنگام جویدن ناخن: از او کارهایی رو بخواین که مجبور بشه از انگشتاش استفاده کنه مثل درست کردن کار دستی یا کشیدن نقاشی.

چسب زدن به روی انگشتان: مثل چسب های زخم رنگی. به یاد داشته باشید تهدید و تنبیه به فلفل و دارو به روی انگشتان نه تنها تاثیری ندارد بلکه می تواند مشکل را تشدید کند. مخصوصا بچه های کوچکتر نمی توانند دلیل اینکه انگشتانشان بد مزه است را بفهمند و این راه حل نمی تواند به آن ها کمک کند.

همینطور سعی کنید هرگز بچه ها را نترسانید به عنوان مثال که اگر ناخنت را بخوری درخت ناخن در شکمت رشد می کند یا اینکه ممکن است بدون اینکه بداند انگشتش را بخورد زیرا کودک شما ممکن است این گفته های شما را به طور واقعی احساس کنند.

به دنبال علت بگردید: شما بهتر است منتظر پاسخ کودکتان که چرا ناخنهایش را می جود نباشید و او را به خاطر انجام این عمل سرزنش نکنید سعی کنید به دنبال علت باشید و توجه کنید که کودکتان در چه موقعیت هایی این عمل را انجام می دهد مثلا موقعی که می خواهد در مورد مسئله مهمی با شما صحبت کند و یا در هنگام تماشای فیلم های وحشتناک آیا از شما می ترسد و یا از مسئله ای واهمه دارد مثل : مدرسه و امتحانات (در کودکانی که در سن مدرسه هستند.)

جستجو کنید که چه چیزی باعث شده آرامش و امنیت او بهم بخورد تلاش کنید آنرا بیتبید این تلاش و کاوش شما برای پیدا کردن مشکل کودکان و حل آن می تواند بزرگترین گام برای از بین بردن اختلال ناخن جویدن باشد.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عضویت در خبر نامه

برای عضویت کافیست ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تمامی حقوق این سایت برای شرکت کیندر محفوظ می باشد

طراحی و میزبانی توسط پارس پژوهان